Malá digitální univerzita

Datum konání: 7. 4. 2022

Zúčastnění: Mgr. Miroslava Puntová, Mgr. Veronika Žáková, Anežka Marečková, Pavla Gábelová, Marcela Kurachová, žáci 1. A., 2. A, 2. B

Malá digitální univerzita je název vzdělávacího projektu, který má žákům přiblížit svět ICT. Naše škola přivítala dne 7. 4. 2022 lektorku z tohoto projektu, která žákům první třídy i žákům druhých tříd vysvětlila princip fungování digitálních technologií. Žáci se dozvěděli, co je to vysílač, jak se přenáší data a jaký je rozdíl mezi kabelovým a bezdrátovým připojením. Hravou formou si vyzkoušeli, jak se vyhledávají informace na internetu nebo jak se přenáší data z mobilního telefonu, tabletu a počítače. Připomněli si také, že používání internetu není jen přínosem, ale může být také nebezpečné.

V průběhu dvouhodinové prezentace se nepoužívali skutečné počítače či mobilní telefony, ale např. stavební kostky, obrázky nebo provazová síť. Děti si z kostek postavily město a pomocí provázků, vlasce a z kostek postaveného vysílače se snažily připojit celé město k internetu. Použitím dřevěných kostek si názorně předvedly, jak probíhá přenos dat z mobilního telefonu, přes vysílač, datové centrum až do vzdáleného počítače.

Žáky program velmi zaujal a nadšeně se zapojovali do všech úkolů.  Za to si pak všichni žáci odnesli diplom Malého datového experta. Popsaná akce je zdokumentována v následující fotogalerii: