Den zvířátek 2022

Datum konání: 13. 4. 2022

Zúčastnění: celá škola, MŠ z Mostu

Poslední den před velikonočními prázdninami na Základní škole profesora Zdeňka Matějčka  v Mostě strávili děti, učitelé a hosté oslavou jara, návratu teplého počasí, kdy se probouzí příroda a život v ní.   Projektový den začal ve středu 13. 4. 2022 v 9 hodin a my jsme na něj srdečně pozvali děti a jejich pedagogický dohled z mateřských škol, případně naše nové budoucí žáky.

Ve škole měli  domácí mazlíčci i užitková zvířata připravený trávník a ohradu. Těšili jsme se na křečky, morčata, králíky, fretku, agamu, želvu a  hlemýždě africké. Jejich mladí chovatelé nám je představili a řekli nám o nich základní informace. Každoroční raritou byla kůzlátka a jehňátka – mláďátka, se kterými se děti obvykle běžně nesetkají.

Součástí projektového dne byla také návštěva včelařky, která dětem představila svoji práci. Včelařství, chov včely medonosné, je jeden z nejstarších oborů lidské činnosti. Dozvěděli jsme se základní informace ze života včel.  Zjistili jsme, jak je organizováno včelí společenství, kdo a jakou práci zastává ve včelím úle. K vidění byly i včelí produkty, např. vosk nebo propolis a ochutnávka medu.

Žáci 9. ročníků si pro své mladší kamarády z 1. stupně a také pro  hosty, připravili zábavný program v podobě čtyř stanovišť: pohybové aktivity – překážková dráha s velikonočními vajíčky, hravé skládání – puzzle s velikonočními motivy, křížovky a doplňovačky. K Velikonocům patří také řada tradic, které jsou spojené s pracovní a výtvarnou činností a mohly se realizovat v naší výtvarné dílničce. Na posledním stanovišti  hudby se přivolávalo jaro zpěvem jarních písní a písní o zvířátkách. K hudební produkci byly využity i bubínky a další netradiční hudební nástroje.  

Zbytek času strávili žáci ve svých kmenových třídách. Také tam si pro ně třídní učitelky připravily zajímavý velikonoční program například výrobu  velikonočních  dekorací, hru nebo pečení tradičního anglického  velikonočního  „Hot cross buns“ ve školní kuchyňce.  

Projektový den byl ukončen před dvanáctou hodinou. Všichni jsme se rozešli na prázdniny a oslavili  Velikonoce doma. Domů jsme si odnesli tu správnou velikonoční náladu,  vlastnoručně vyrobené velikonoční dekorace. Bylo také možné  zakoupit si  proutěné košíky a výrobky z perníku.

 V příloze je přiložena fotodokumentace a poděkování z mateřských škol. Dovolím si i upozornit i na krátký filmeček od jedné mateřské školy.