Den v železničním depozitáři technického muzea v Chomutově

Termín konání: 10. 6. 2022

Zúčastnění: třída 7. A, Ing. Michaela Pfeiferová, Vladimíra Vlčková

V pátek 10. 6. 2022 jsme vyrazili na třídní výlet do Chomutova. Našim cílem byl železniční depozitář technického muzea Praha. Ráno jsme se sešli před budovou školy, následně jsme se tramvají vydali na vlakové nádraží v Mostě. Pro dostatek času před odjezdem vlaku si již někteří žáci zvětšili svačinu o drobné sladkosti. Hned první zážitek byl v Chomutově po východu z nádražní budovy, museli jsme železniční trať překonat pomocí lávky. Někteří tuto část cesty pojali jako bobříka odvahy z důvodů strachu z výšky. Tuto část cesty jsme statečně zvládli všichni. K depozitáři jsme měli příjemnou asi 20 minutovou procházku městem. Před samotnou prohlídkou depozitáře jsme se ještě nasvačili, využili jsme k tomu příjemnou předzahrádku restaurace Globus, kde si většina žáků koupila točenou zmrzlinu.

V Železničním depozitáři si můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah. Největším lákadlem jsou parní lokomotivy – například rychlíkový „Albatros“ 498.106 s rekordní rychlostí 162 km/h, první poválečná lokomotiva 534.0301 nebo tramvajová parní lokomotiva „Gartenau“ vyrobená v Linci roku 1887. Obdiv budí i salonní vůz Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, jenž pochází ze smíchovské továrny F. Ringhoffera, nebo salonní vůz vyrobený Kopřivnickou vozovnou v roce 1906 pro barona Adolpha Rothschilda. Žáky nejvíce zaujala první lokomotiva vyrobená v poválečné době Škodovými závody Plzeň.

Návštěvu depozitáře jsme si dostatečně užili a zároveň cestou zpět na vlakové nádraží zopakovali všeobecné znalosti z přírodopisu – určování bylin, stromů a drobných živočichů, které jsme viděli během cesty.