EXKURZE – ELEKTRÁRNA LEDVICE 

Termín: 6. 6.  2024

Zúčastněné třídy: 3. A, 5. A, 5. B

Pedagogický dozor: Mgr. Renata Lehmanová, Mgr. Anita Kubátová, Mgr. Daniela Palusková, Lucie Rybářová, Tereza Engeová

Dne 6. 6. 2024 se žáci nižšího stupně zúčastnili exkurze v elektrárně Ledvice. Elektrárna Ledvice je zaměřená na klasickou energetiku, a je vůbec první a jediná svého druhu v České republice. Velkým unikátem celé exkurze je rozhledna vysoká 140 metrů, jenž se stává nejvyšší rozhlednou, ale také celkově budovou v České republice. Toto není jediný fenomén elektrárny, neboť se na 140 metrů vysokou rozhlednu dostanete pomocí nejrychlejšího výtahu jedoucího až do 28. patra. Zde zastávka končí a dále je potřeba pokračovat dalších 46 schodů k samotné vyhlídce. Pro sportovce je zde připraveno hned přes
700 schodů. 

Velice moderní prostory infocentra nabízí tři patra, kde si žáci mohou odpočinout, nasvačit se, ale také získat velké množství zážitků v podobě 3D filmu o vývoji Země, a tudíž i výrobě elektřiny, v herně apod. Díky virtuálním a audiovizuálním prvkům žáci zjistili, jak taková elektrárna funguje. 

Díky návštěvě se žáci mohli dozvědět, že elektrárna Ledvice spaluje hnědé uhlí z Dolů Bílina, které je dopravováno pásovými dopravníky ze sousední Úpravny uhlí Ledvice. 

Popsaná akce je zdokumentována v následující fotogalerii.