Den našich mazlíčků 2023

Dne 5. 4. 2023 proběhl na ZŠ profesora Zdeňka Matějčka v Mostě Den našich mazlíčků.  Akce má ve škole dlouholetou tradici. Jde o oslavu jara a vítání Velikonoc. Celá škola se v tento den promění  v malou chovatelskou stanici.  V prostorách školy jsou jednotlivá stanoviště a tvůrčí dílničky, kde žáci plní tematické úkoly a dozvídají se spoustu informací o domácích zvířátkách
a velikonočních zvycích. V předsálí u ředitelny vyroste velikonoční trávník,
u kterého se postupně scházejí žáci školy. Každý se pochlubí svým zvířecím kamarádem, vzájemně si vyměňují zkušenosti z chovatelství drobných zvířat. Nejčastěji jde o králíky, morčata, křečky, činčily nebo pískomily. Nechybí ani mláďata slepic, koz nebo ovcí. Letošní mrazivé počasí znemožnilo ukázku úlů. Přesto vznikl vzdělávací koutek o včelařství – spojena s ukázkou včelařského vybavení a na interaktivní tabuli  probíhalo odborné video.

Den mazlíčků je příležitost, pozvat do školy děti z mosteckých mateřských škol.  Letos se zúčastnilo 5 školek. Děti procházejí různá stanoviště např. slalom mezi kužely s vajíčky, výroba škrabošek – zvířátek, skládání puzzlí, překážková dráha, poznávání zvířátek podle zvuků, hod na koš, zpěv písniček o zvířatech
u klavíru, rozeznávání  zvířat podle obrázků atd. Jedno z nejatraktivnějších stanovišť bylo stanoviště zpěvu s tancem berušek a sloníků. Všechny aktivity byly  inspirovány zvířátky. Děti se do všech aktivit zapojily s velkým nadšením. Do projektového dne se zapojili žáci 2. stupně, kteří asistovali na jednotlivých stanovištích nebo byli průvodci malých kamarádů po škole.

Mezi pravidelné akce pořádané na jaře naší školou patří také zapojení v rámci  Mezinárodního dne autismu. Letos jsme si ho  připomenuli 4. 4. modrým oblečením žáků i pedagogického sboru. Tento den si také připomínáme Pochodem za modrým kamenem. Kdy žáci během pochodu plní úkoly zaměřené na znalosti přírody a nakonec mají za úkol objevit v terénu modrý kámen. Letošní pochod byl přeložen kvůli  mrazivému počasí na 2. 5. 2023.

Poděkování z MŠ