Mezinárodní den archeologie v Oblastním muzeu v Mostě

Členové kroužku Hravé putování minulostí se v sobotu 19. 10. 2019 zúčastnili celodenního programu v mosteckém muzeu. Zde byly připraveny ukázky skupiny Living history z doby Římanů, Germánů a Keltů, odborné přednášky, výtvarné a pracovní dílny. Návštěvu muzea jsme začali na stanovišti, kde si žáci na vlastní kůži vyzkoušeli, jak pracují archeologové. Měli za úkol vykopat Venuši z truhlíku s hlínou a štětcem ji pečlivě očistit od hlíny. Poté si každý mohl svou sošku Venuše nabarvit dle své fantazie. Někteří z žáků se dokonce snažili o věrnou napodobeninu Věstonické Venuše a malovali přírodními barvami. Se svou nabarvenou soškou se také mohli zúčastnit soutěže o nejhezčí sošku, která probíhá na stránkách Facebooku. Program pokračoval ukázkami výzbroje a výstroje římského, germánského a keltského bojovníka s odborným komentářem. Pan magistr Jiří Šlajsna se zaměřil nejen na porovnání jejich zbroje, ale též na odlišnosti ve strategii a organizaci boje. Součástí tohoto programu byla i instalace živé keltské vesnice, kde si žáci mohli vyrazit keltské mince – duhovky. Po přednášce jsme se opět vrátili do dílniček. Žáci měli možnost si vyrobit kostěné a kamenné nástroje a drátěné šperky. Na dalším stanovišti malovali pravěké skalní malby. Všichni jsme si vyzkoušeli umlít mouku na kamenném mlýnku a vykřesat oheň, abychom si mohli upéci placky. To ovšem nebylo nutné, neboť na nás čekalo příjemné překvapení v podobě občerstvení, které pro nás napekli a připravili sami zaměstnanci muzea. Děkujeme Oblastnímu muzeu v Mostě, Střední škole diplomacie a veřejné správy a dalším institucím, které se na tvorbě zážitkového programu podíleli. Všichni jsme si program báječně užili. .

zsdysmost © 2013