Projekt „Skřítkové a démoni Krušných hor“ – 2010/2011

Žáci ZŠ prof. Zdeňka Matějčka pokračují v projektech výchovy ke vztahu ke kulturně-historickému dědictví. Po úspěšném dokončení projektu „Poznávejme Mostecko“ v loňském roce se ze žáků - průvodců Mosteckem stali skřítkové a démoni Krušných hor. Inspirovali se nadpřirozenými bytostmi, o kterých se dočetli v pověstech z Krušnohoří.

Žáci si nejprve o strašidlech přečetli pověsti. Z nich si potom vybrali postavy, které výtvarně ztvárňovali. Do výroby kostýmů se zapojili nejen žáci a paní učitelky, ale i rodiče. Jejich tvořivost a kreativita se vyplatila, protože skřítkové a démoni následně v rámci projektového dne nafotili kalendář a současně procházeli stanovišti skřítků, kde pro ně byly nachystány různé úkoly – např. rozeznávání chutí se zavázanýma očima, skládání puzzle, hod na skřítka, atd.

Každá třída průběžně tvořila výtvarná díla s nadpřirozenými bytostmi a doplnila je literární charakteristikou vybrané postavy. Tuto část projektu završila vernisáž výstavy Pohádkové Vánoce v Euroregionu Krušnohoří, která se konala ve spolupráci s Europe Direct Most v aule VŠFS. Zde strašidla ožila znovu. Celým programem diváky provázel Rýbercoul, který si postupně zval ostatní nadpřirozené bytosti a seznamoval s nimi přítomné diváky. Bytosti recitovaly, zpívaly, tančily a hrály divadlo. Představila se Marcebilla, domácí skřítkové, čarodějnice Vela, Krásný muž, Ohnivec, vodní víla, vodník, permoníci, hejkal Hejma, čert z Resslu.

Celé tematické pásmo uzavřel Ježíšek se svými malými pomocníky. Tradiční krušnohorské pověsti od zakladatele krušnohorské démonologie Christiana Lehmanna (1611-1688) se tak spojily s novodobou tradicí z Božího Daru. Součástí a vyvrcholením programu bylo pokřtění nástěnného kalendáře, který se žákům i rodičům velmi líbil.

Kalendář 2011

zsdysmost © 2013